top of page

Motivasyonu Düştüğünde Neler Yapmalısınız?


LGS'ye hazırlanan öğrencilerin çoğunluğu, özellikle denemelerde yapamadığı için ya da çok fazla hata yaparak düşük net çıkardığı için motivasyonunu düşürüyor. Aslında öğrencilerin ilk zamanlarda denemelerden düşük net çıkarmaları oldukça normaldir. Çünkü LGS denemelerinde hem yeni nesil soruların olması hem de deneme çözmenin genel anlamda mantığının farklı olması öğrencileri ilk başta çok zorlayacaktır.


Burada öğrencinin izlemesi gereken yol şu şekilde olmalıdır:

- Konuları iyice dinlemeli ve ezbere hiçbir işlem yapmamalı, daima mantığını kavramalı

- Kolay-orta seviye sorulardan bolca çözmeli

- Ardından konuyla alakalı yeni nesil problemlere geçerek, çok zor olmayan sorularından çözmeli

- Son olarak bolca yeni nesil problemler çözmeli


Bu aşamaların ardından tüm konularda bu yolu izleyerek ve defalarca önceki konuları da tekrar ederek yavaş yavaş soru çözümünde kendisini hızlandırması gerekir. Çünkü asıl olan denemede bu soruları çözebilmektir ve denemede öğrenciler zamana karşı yarışırlar. Bu yarışta da ne kadar çok pratik yaparlarsa hata oranlarını o kadar çok minimumda tutarlar.


Bu konuda siz velilerin de öğrenciyle devamlı birebir konuşmalı ve hata yaparak doğruyu bulacağını anlatmalısınız. Ayrıca her hafta en az bir kez eğlendirici ve enerji attıracak bir aktivite yapmak öğrencilerin stres atmaları ve biraz olsun sınav kaygısında uzaklaşmaları için çok iyi olacaktır.


Bunların yanında motivasyonunu arttırıcı şekilde konuşmak, her zaman daha iyisini yapabileceğine inandırmak oldukça etkili olacaktır.



bottom of page